Sepetim ( 0 )
Sipariş Takip

HİJYEN

Y Döner, kullanılan ürünler tedarik edilmesinden hazırlanmasına, personelin sunumundan tüketilmesine, işletme kuralları ve personel eğitimine kadar her alanda gıda hijyeni yönetmeliğine uygun hareket etmenin yanısıra, şeffaf ve izlenebilir bir politika uygulamaktadır.

Bu doğrultuda hiç bir şubemizde kapalı ve gözlemlenemeyen alan mevcut değildir. Dönerin pişirilmesi, lavaşın hazırlanması, servis edilmesi, servisin toplanması ve temizlenmesi siz değerli müsafirlerimizin gözlemine açıktır. Dönerlerimiz günlük olarak hazırlanmakta ve pişirilmektedir. Kullanılan bütün malzemelerin takibi ve ölçümü titizlikte yapılmaktadır. Pişirme alanı cam muhafazalar ile korunmaktadır. Servislerimizin hammadesi kağıt olup bir kere kullanılmaktadır.

Üretimimiz ve şubelerimiz, tüzel ve kamu kuruluşları tarafından titizlikle denetlenerek, kalite ve standartlarımız belgeler ile onaylanmışlardır. Personelimiz peryodik olarak gıda hijyeni konularında kontrol edilmekte ve eğitmlerini almaktadırlar. İşletmemiz, HACCP ilkelerine dayalı proesdürlerin geliştirilmesi ve sürdürülmesi konusunda daima çalışmalarını sürdürmektedir.

 

 


Copyright 2014 © Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım Pronsa